CEL SZKOLENIA
Celem spotkania jest omówienie najważniejszych kwestii podatkowych w branży nieruchomości, zarówno z perspektywy wyboru optymalnej formy prowadzenia działalności, jak i skutków podatkowych.
Podczas szkolenia omówione zostaną zasady opodatkowania transakcji takich jak m.in:
• Sprzedaż i zakup nieruchomości
• Wynajem i dzierżawa nieruchomości
• Zamiana nieruchomości
• Tzw. „flipy”
W ramach szkolenia, skupimy się przede wszystkim na podatkach dochodowych i podatku VAT, niemniej omówione zostaną również konsekwencje na gruncie m.in. podatku od nieruchomości oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.
Skutku podatkowe zostaną przedstawione zarówno z perspektywy przedsiębiorców, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
PROGRAM
1. Sprzedaż i zakup nieruchomości
PIT / CIT:
a. Sprzedaż nieruchomości – prywatnie, czy w ramach działalności?
b. Kiedy zakup i sprzedaż nieruchomościami mogą przesądzać o prowadzonej działalności gospodarczej?
c. Przesłanki zwolnienia od opodatkowania: sprzedaż po 5 latach
d. Sprzedaż przed upływem okresu 5 lat a cele mieszkaniowe – wątpliwości interpretacyjne i przegląd stanowisk praktycznych
e. Jak obliczyć przychody i koszty ze sprzedaży
f. Zakup nieruchomości a zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych.
VAT:
a. Definicja podatnika a obrót nieruchomościami – kiedy działalność?
b. Dostawa nieruchomości zasady opodatkowania (grunty, budynki, budowle, obiekty budowlane i prawa do lokalu)
c. Zwolnienie z opodatkowania – kiedy dobrowolne, a kiedy obowiązkowe – problemy praktyczne związane z pierwszym zasiedleniem i nie tylko
d. Kiedy zastosujemy stawkę 23 % a kiedy 8 % (znaczenie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych) – co z garażami i obiektami infrastruktury?
e. Korekta podatku naliczonego przy sprzedaży nieruchomości (tzw. korekta 10 letnia)
PCC:
a. Zasady opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych
b. Transakcje niepodlegające PCC
c. Kiedy nie zapłacimy PCC?
d. Zmiany w PCC od 2023 r.
Podatek od nieruchomości:
a. Zasady poboru podatku.
b. Wysokość stawek podatku i zmiany 2024 r.
c. Problemy praktyczne związane z prawidłową klasyfikacją nieruchomości.
2. Najem i dzierżawa nieruchomości
PIT/ CIT:
a. Najem prywatny czy firmowy – aspekty podatkowe.
b. Kiedy najem będzie działalnością gospodarczą?
c. Wynajem nieruchomości – zasady rozpoznawania przychodów i kosztów podatkowych
d. Co może być kosztem przy najmie?
e. Zmiany w opodatkowaniu najmu prywatnego od 2023 r.
VAT:
a. Kiedy wynajem to działalność gospodarcza na gruncie VAT
b. Fakturowanie i fiskalizacja
c. Co z prawem do odliczenia VAT?
d. Refakturowanie mediów – zasady i problemy
3. Flipy a podatki
a. Jak rozliczać tzw. flipy na gruncie podatkowym - przychody i koszty uzyskania przychodów przy flipach?
4. Optymalna podatkowo forma prowadzenia biznesu dla pośredników, deweloperów oraz fliperów
a. Działalność gospodarcza na podatku liniowym, skali podatkowej i ryczałcie – wady i zalety tych formy opodatkowania, ryzyka i odpowiedzialność
b. Spółka z o.o. – zasady funkcjonowania, wady i zalety, w tym spółka z o.o. na 9% CIT oraz na „modelu estońskim”
c. Spółki osobowe (cywilna, jawna, komandytowa i komandytowo – akcyjna) – zasady funkcjonowania, wady i zalety tych form prowadzenia działalności, zasady opodatkowania
d. Fundacja rodzinna – aspekty podatkowe
5. Dyskusja